Turystyczne możliwości Oceanów

Ziemia nazywana jest Niebieską bądź Błękitną planetą głównie dzięki ogromnej powierzchni, jaką zajmują na niej Oceany. W zależności od sposobu liczenia i podejścia systematycznego, na naszej planecie wyróżnić można nawet pięć oceanów: Spokojny. Atlantycki, Indyjski, Arktyczny i Południowy, z których każdy różni się dość mocno wieloma wskaźnikami, jak chociażby stopień zasolenia. Tej ma wpływ na to, jaki charakter przyjmują prądy morskie i pozwala także wyznaczyć umowną granicę pomiędzy jednym a drugim akwenem.

W rzeczywistości jednak do wyobraźni o wiele bardziej przemawia klasyfikowanie wszystkich tych oceanów jako jednego bytu nazywanego Wszechoceanem. Z punktu widzenia polityki czy turystyki ma to marginalne znaczenie, ponieważ przeważnie państwo może swobodnie operować tylko na kilka kilometrów w głąb Oceanu od swojej linii brzegowej – dalej Ocean jest dobrem wspólnym i wszelkie działania na tych wodach sankcjonowane są przez międzynarodową jurysdykcję. To z kolei umożliwia swobodne zarabianie na świadczeniu usług turystycznych czy rekreacyjnych na morzu i Oceanach – w niektórych regionach świata nie brakuje kutrów i łodzi do wynajęcia, które każdego turystę zabiorą w wybrane miejsce.

Na otwartej wodzie istnieje wiele możliwości spędzenia czasu – począwszy od połowów oceanicznych dla hobbystów uprawiających wędkarstwo, poprzez śledzenie i podglądanie wielkich skupisk delfinów, waleni lub płaszczek. Oczywiście w określonych miejscach znaleźć można ciekawe rafy koralowe oraz miejsce atrakcyjne dla płetwonurków – z tego względu kraje leżące nad oceanami mają w swojej długiej historii i tradycji bardzo wiele wspólnego z tym, co daje Ocean. Wielcy armatorzy i spółki turystyczne doskonale wiedzą, jak wykorzystać niesamowicie romantyczny klimat podróży przez Ocean i stale prześcigają się w tworzeniu jeszcze bardziej luksusowych i pojemnych statków rejsowych, na pokładzie których tysiące gości bawi się w szampańskich nastrojach przemierzając kolejne mile oceanicznej podróży.

W oderwaniu od typowo turystycznych możliwości, jakie daje odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni morskiej, badania uczonych i ekspertów zarówno w zakresie bioróżnorodności, geologii i archeologii jak i kosmologii czy geofizyki, także wiele zyskały dzięki odkryciom podwodnym. W Oceanach życie jest o wiele bogatsze niż na planecie – mimo że na powierzchni żyją setki tysięcy gatunków zwierząt. Pod wodą są to miliony, a wiele z nich dzięki temu, że nie musiały w ogóle ewoluować i dostosowywać się do zmian na powierzchni, ponieważ ich środowisko pozostało niezmienne od tysięcy lat, stanowią cenne źródło wiedzy chociażby o ewolucji. Na drodze licznych badań archeologicznych i geologicznych jasnym stało się także, że Oceany nie są dane raz na zawsze i ulegają przemianą, chociażby na skutek ruchów tektonicznych. Z całą pewnością aktualny stan wód i powierzchnie oceanów będą w przyszłości ulegać zmianom, być może bardzo dynamicznym i fatalnym w skutkach – przynosząc ze sobą ogromne zmiany klimatu.

Share This Post:

Add Comment