Ocean Indyjski – najmniejszych spośród wszystkich oceanów

Kiedy rozmawiamy o oceanach, zazwyczaj koncentrujemy się na tych dwóch największych: Atlantyku oraz Oceanie Spokojnym. Tymczasem na naszą uwagę zasługuje również Ocean Indyjski. Jest to najmniejszy ze wszystkich oceanów, które dzisiaj występują na kuli ziemskiej. Nie oznacza to jednak, że jest najmniej interesujący.

Położenie i wielkość

Ocean Atlantycki leży między Australią, Antarktyką, Azją oraz Afryką. Znaczna jego część obejmuje półkulę południową. Jedynie jego północne krańce, które tworzone są przez Morze Czerwone, zatokę Perską oraz Osmańską, dochodzą do zwrotnika Rata. Ocean Indyjski jest najmniejszym z oceanów. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 76 170 tysięcy kilometrów kwadratowych. W porównaniu z powierzchnią Oceanu Spokojnego jest to naprawdę bardzo niewiele.

Wyspy, morza i inne formy

Obszar Oceany Indyjskiego charakteryzuje się dość dużym zwarciem. Najbardziej urozmaicona jest jego część północna oraz północno – wschodnia. To właśnie tutaj leży zdecydowana większość mórz. Zalicza się do nich morze:

  • Czerwone;
  • Arabskie;
  • Andamańskie;
  • Timor;
  • Arafura.

W rejonach południowych morza znajdują się głównie przy linii brzegowej Antarktydy. Ocean Indyjski nie może pochwalić się tak dużą liczbą wysp, jak pozostałe oceany. Ciekawym jest jednak fakt, że niektóre z nich stanowią części będące pozostałością po kontynentach. Zalicza się do nich Tasmanię, Cejlon oraz Madagaskar. Południowe rejony Oceanu Indyjskiego to wyspy o pochodzeniu wulkanicznym. Zalicza się do nich:

  • Komory;
  • Maskareny;
  • Wyspy Kerguelena;
  • Wyspy Crozeta.

Rzeźba

Ocean Indyjski może pochwalić się bardzo zróżnicowaną rzeźbą dna. Wskazać można tutaj liczne:

  • rowy;
  • baseny;
  • grzbiety i wzniesienia, które mają różne pochodzenie.

Ciekawym jest fakt, że dno Oceanu atlantyckiego pokrywają liczne grzbiety podmorskie, które stanowią prawdziwą plątaninę.

Cyrkulacja

Na północnej części Oceanu atlantyckiego zachodzi mający miejsce jedynie sezonowo ruch powietrza. Chodzi o tak zwaną cyrkulację monsunową. Pojawia się ona na skutek bardzo dużej bliskości kontynentów oraz różnic, które dotyczą pochłaniania, a następnie magazynowania energii. W sezonie letnim dochodzi do powstawania Niżu Południowoazjatyckiego, w którego kierunku suną wilgotne masy powietrza pochodzące znad oceanu. Wiatry, które wieją tutaj od maja do września to swoisty transport dla dużych opadów deszczu. W sezonie zimowym sytuacji wygląda zgoła inaczej. Powstaje Wyż Wschodnioazjatycki, za sprawą którego nad ocean przemieszczają suche masy powietrza. Na południowej części Oceanu Indyjskiego występuje cyrkulacja stała. W okolicy najbliżej położonej równica występuje tak zwana strefa ciszy. Tylko od czasu do czasu pojawiają się tutaj bardzo delikatne wiatry zmienne. W obszarach opodal zwrotnika wieją tak zwane pasaty, czyli wyjątkowo ciepłe wiatry.

Ocean Indyjski to najmniejszy spośród oceanów światowych. Nie oznacza to jednak, że nie jest on interesujący. Bogata flora i fauna, niezwykle interesująca cyrkulacja powietrza oraz bogato ukształtowane dno – to tylko nieliczne z cech sprawiających ,że Ocean Indyjski jest naprawdę godny uwagi.

Share This Post:

Add Comment