Ocean Spokojny – Wielka Rafa Koralowa

Kiedy rozmawiamy o oceanach, nie można pominąć największego z nich. Jest nim Ocean Spokojny. Jego świat flory i fauny jest niezwykle bogaty. Tym jednak, co zasługuje na największą uwagę, jest oczywiście Wielka Rafa Koralowa leżąca u wybrzeży Australii. Położona jest ona właśnie w obszarze Oceanu Spokojnego. Co roku miliony ludzi na całym świecie decyduje się spędzić urlop w rejonach położonych w jej sąsiedztwie. Są to przede wszystkim zwolennicy nurkowania, którzy kochają ten niesamowicie bogaty podwodny świat.

Rozwój

Obecnie uważa się, że początek rozwoju Wielkiej Rafy Koralowej przypada na okres około osiemnaście milionów lat temu. Uważa się, że sama rafa liczy około dwadzieścia milionów lat. Znawcy tematu twierdzą, że niektóre jej części mogą być jeszcze starsze. Datują, że ich wiek może wynosić nawet ponad czterdzieści pięć milionów lat. Z całą pewnością jest to wynik imponujący. Warto pamiętać, że Wielka Rafa Koralowa rozwija się nieustannie. Obecnie nowe warstwy nadbudowywane są na tym, co już istnienie. Wielka Rafa Koralowa to ponad trzy tysiące raf i blisko tysiąc wysp, wokół których rafy występują. Obecnie Wielka Rafa Koralowa ma szerokość od dwóch do grubo ponad stu kilometrów.

Teren między Wielką Rafą Koralową a wybrzeżem wypełniany jest przez rozmaite laguny. Są to płycizny, których głębokość rzadko kiedy jest większa, jak sto metrów.

Fauna

Zdecydowana część Wielkiej Rafy Koralowej ma kolor biały. Wszystko za sprawą substancji, które tworzą szkielet obumarłych już polipów. Te części, które nadal są żywe, zachwycają wielością kolorów. Patrząc na Wielką Rafę Koralową, dostrzec można takie kolory, jak:

  • czerwony;
  • żółty;
  • pomarańczowy;
  • fioletowy;
  • różowy;
  • zielony.

Do tego wszystko w tysiącach odcieni. Jest to widok naprawdę niezwykły, który na długo zapada w pamięć. Do tego dochodzą żyjące na Wielkiej Rafie Koralowej bajecznie ubarwione ryby: okonie, wargacze. Nie można zapominać również o takich żyjątkach, jak ślimaki morskie, rozgwiazdy.

Share This Post:

Add Comment