Orka – niezwykle inteligentny drapieżnik

killer-whales-591130_1280Jednym ze zwierząt żyjących w oceanach jest orka. To ssak z rodziny delfinowatych, który posiada charakterystyczne biało-czarne ubarwienie i dobrze rozwiniętą płetwę grzbietową. Orki osiągają długość do 10 metrów i mogą ważyć nawet 9 ton. W wodzie poruszają się z prędkością do 60 kilometrów na godzinę. Żywią się dużymi morskimi zwierzętami. Występują we wszystkich oceanach i większych morzach, preferując zimne wody.

Orki żyją w dużych grupach, składających się z 5-40 osobników, którymi przewodzi najstarsza i najbardziej doświadczona samica. W stadzie znajdują się przedstawiciele trzech pokoleń. Co ciekawe, gdy przywódczyni umiera, stado rozpada się. Córki i ich potomstwo tworzą swoje nowe grupy, a samce stają się samotnikami. Każde stado ma własny styl komunikowania, który przekazuje kolejnym pokoleniom. Orki to bardzo towarzyskie stworzenia – witają się pocierając pyskami, lubią też skakać i lądować na plecach lub brzuchu.

Te zwierzęta posiadają bardzo skomplikowane sposoby polowania na pożywienie. Orki czyhające na ryby ławicowe drażnią swoje ofiary dźwiękiem, zbijając ciasno ławicę i ogłuszając ją uderzeniami ogona. Jeśli chcą upolować małe foki przebywające na plaży, czekają na falę i wraz z nią atakują, dbając o to, by nie osiąść na piasku. Gdy planują zaatakować pingwiny przebywające na krze lodowej, skradają się we trzy, nie wynurzając spod wody. Później dwie orki unoszą krę z jednej strony, a wtedy pingwiny zsuwają się do paszczy trzeciego drapieżnika. To niesamowite, jak przemyślnych sposobów potrafią używać orki!

Share This Post:

Add Comment