Oceany to nie tylko mnóstwo słonej wody, ale również niesamowity podwodny świat. W każdym oceanie wskazać można różne grupy zwierząt, które zasiedlają określone głębokości. Jest to to, co naprawdę zachwyca. Poznajmy bliżej świat fauny oceanicznej.
Gady morskie
To przede wszystkim żółwie, ale zdecydowaną część swojego życia spędzają blisko dna. Żyją w wodzie, a na ląd wychodzą tylko wtedy, kiedy składają jaja. Tyczy się to więc jedynie samic, które podążają na plaże, wybierając im położone w głębi rejony. Żółw skórzasty to obecnie największy gatunek żółwia, który może dorastać nawet do dwóch metrów. Na uwagę zasługują także węże, które zasiedlają głównie wody Oceany Indyjskiego oraz Spokojnego. Cenią sobie naprawdę ciepłe wody. Świetnie pływają, a w pełnym zanurzeniu mogą przeżyć nawet aż osiem godzin. Trzeba pamiętać, że są to zwierzęta niezwykle niebezpieczne. Ich jad może być silniejszy niż jad kobry. Po ugryzieniu trucizna błyskawicznie zaczyna oddziaływać na układ nerwowy ofiary.
Ssaki
W wodach oceanów spotkać można nie tylko piękne gatunki ryb czy węży morskich, ale również ssaki. Wszyscy przodkowie ssaków żyjących w oceanach prowadzili lądowy tryb życia. Dowodem jest na to między innymi pobieranie tlenu z powietrza. Ssaki morskie nie potrafią oddychać w wodzie. Największe ssaki żyjące w oceanach to:
- wieloryby;
- delfiny;
- morświny.
Ich wygląd jest niezwykle zbliżony do wyglądu ryb. Walenie dzieli się na fiszbinowce oraz zębowce. Do fiszbinowców zalicza się między innymi:
- płetwal błękitny;
- wieloryb szary;
- wieloryb grenlandzki;
- humbak.
Wszystkie ssaki, które zaliczane są do rodziny fiszbinowców odżywiają się krylem, czyli bardzo drobnymi skorupiakami. Walenie zębowe mają zęby. To właśnie z tego powodu ich pożywienie mogą stanowić ryby oraz kałamarnice. Wyróżnia się aż dziesięć rodzin walenie zębowych. Są to między innymi orki, delfiny oraz morświny. Większość walenie zębowych porusza się w dużych stadach. Porozumiewają się one między sobą za pomocą dźwięków. Delfiny posiadają zmysł echolokacji. W ich przypadku dźwięk służy również do znajdywania określonego kierunku.
Ryby
Niemal wszystkie ryby to drapieżniki. Ciepłe wody położone w strefie klimatu zwrotnikowego oraz równikowego żyje najwięcej gatunków ryb. Są to często ryby zachwycające swoimi kolorami i niesamowitych kształtem ciała. Ciekawa jest na przykład ogończa modroplama, która zasiedla wody Oceanu Indyjskiego oraz Oceanu Spokojnego. Dorastać może ona nawet do dwóch metrów długości. Zjada bezkręgowce, do których zalicza się ślimaki oraz małże.
Przedstawiona fauna to oczywiście nie wszystko, co spotkać można w wodach oceanów. Podwodny świat jest niezwykle barwny i naprawdę bogaty. Poszczególne gatunki zwierząt zachwycają swoim wyglądem, nieraz kolorami i kształtem ciała. Niektóre z nich mogą być dla człowieka bardzo niebezpieczne. Inne nie stanowią nawet naprawdę niewielkiego zagrożenia. Bliższe poznanie oceanicznego świata fauny jest z całą pewnością godne uwagi. To świat ciekawy, fascynujący i mogący pochłonąć na wiele godzin.