Ocean Spokojny – 5 najważniejszych faktów

Od niedawna można zauważyć odnowione zainteresowanie biomem oceanu. Nasza większa świadomość co do życia morskiego przyczynia się do wzrostu wartości kampanii poświęconym temu celowi.

Istoty, które żyją w oceanie są tak zróżnicowane, że czasem każdego roku naukowcy odkrywają nowe gatunki przyrody. Biom morski jest domem dla różnych gatunków ryb, ssaków morskich, skorupiaków, a nawet ptaków. Wiele ryb i innych stworzeń morskich jest od dawna spożywanych przez ludzi. Z drugiej strony, ludzka populacja Ziemi wzrosła i z tego powodu popyt również się rozrósł. Przełowienie, we wszystkich swych różnych metodach -bardzo niezrównoważonych, obniżyło populację ryb w oceanach naszej planety.

Ważne jest, żeby każdy człowiek był świadomy stanu biomu morskiego z myślą o nadchodzących pokoleniach, gdyż jest to dziedzictwo Ziemi. Jest również głównym źródłem ludzkiego pożywienia. W związku z tym, oto kilka faktów promujące wiedzę i zaangażowanie w ochronę tego charakterystycznego siedliska.

1. Istnieje 5 głównych oceanów na Ziemi. Są to: Pacyfik,, Atlantyk, Arktyczny, Południowy i Indyjski.

2. Największy z nich jest Ocean Spokojny, który ma łączną powierzchnię 155.557 milionów kilometrów kwadratowych. Wśród najbardziej znaczących faktów co do tego ocean jest to, że Pacyfik to jego druga nazwa. Pacific oznacza coś w ramach „pokojowego charakteru”, ale nazwa jest rzeczywista przeciwieństwem swej natury, gdyż gwałtowne burze są zazwyczaj tutaj spotykane.

3. Wybrzeża, które otaczają tę wielką wodę są pełne wulkanów i uskoków. Dlatego nawracające trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów odbywają się w krajach, gdzie fala Pacyfiku przechodzi, w Japonii, Chile, Filipinach i Indonezji. Ponadto, wyspy Hawaje zostały wyprodukowane z aktywności wulkanicznej na Oceanie Spokojnym.

4. Pacyfiku jest pełen skrajności. Największe stworzenie na świecie płetwal błękitny można znaleźć właśnie tutaj. Plankton, znajdujący się wśród najmniejszych mikroorganizmów w całym świecie, również znajduje się w wodach Pacyfiku.

5. Organ wody podtrzymuje różnorodność stworzeń, takich jak wargaczowate, śluzice, żółwie morskie i rekiny wielorybie. Istnieją również ssaki morskie, takie jak wieloryby, delfiny i krowy morskie. Ptaki oceaniczne są również bogate u wybrzeży tego oceanu, takie jak czaple, mewy, albatrosy i maskonury.

6. Mnóstwo materiałów odpadowych, takich jak olej i tworzywa sztucznego są wyrzucane do morza co roku, szkodząc milionom ryb, ssakom morskim i innym stworzeniom. Masa odpadów pływa w środku oceanu, mówi się o wielkości stanu Teksas.

7. Miliardy osób liczą na pochodzącą z oceanu żywność. Kraje rozwinięte jedzą więcej ryb i innych produktów morza, niż mieszka ludzi w krajach rozwijających się. Jeśli pozostanie to niekontrolowane kwestia konsumpcji i niezrównoważonych połowów może prowadzić do zmniejszenia populacji ryb, wraz z wyginięciem niektórych gatunków.

Bardzo ważne jest znać te fakty aby odnowić szacunek do biomu morskiego. Podobnie jak wszystko inne w świecie, nic nie jest trwałe, a każdy nasz czyn ma odzew jeśli chodzi o środowisko naturalne. Tak, to jest w naszym najlepszym interesie, żebyśmy dbali o biom oceanu dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Share This Post:

Add Comment