Ocean w mniejszej skali

Na pewno nie raz widzieliście w telewizji lub na zdjęciach ocean, a ściślej to co znajduje się pod warstwą wody. I nie chodzi tutaj tylko o to, co znajduje się na jego dnie. Chodzi o cały ekosystem znajdujący się w oceanie. Na pewno nie raz chcielibyście zobaczyć to na żywo. Tylko jak to zrobić bez wybierania się nad ocean i zakupu specjalistycznego sprzętu do nurkowania. Na szczęście są na to sposoby. A jest nim oceanarium.

Ocean w wersji zmniejszonej i w dodatku takiej, że można go umieścić w jednym miejscu i podziwiać? Tak, to jest możliwe. Chodzi tutaj o oceanarium. Jest to większy odpowiednik akwarium zawierający życie morskie i oceaniczne. Oceanaria, z racji tego, że zajmują większą powierzchnię, składają się z kilku połączonych zbiorników. Następnie zbiorniki te wypełnione zostają wodą morską. A w niej już znajdziemy zwierzęta i rośliny pływające w wodzie.

Warto wspomnieć o tym, że oceanaria mogą mieć różne formy. Popularną, łatwo rozpoznawalną formą jest ta, przypominająca akwarium. Ale nie jest to jedyna dostępna forma. Są oceanaria, które wyglądają jak basen. A niekiedy rolę oceanarium pełni odpowiednio wydzielona część morza. Szczególnym rodzajem oceanarium jest morski park rozrywki. Jego angielskojęzyczna nazwa to marine theme park. Park ten nazywany jest również w skrócie parkiem morskim. Jak sama nazwa wskazuje jest to połączenie parku rozrywki oraz parku morskiego. Jest to również świetna okazja, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Bawiąc się poznajemy organizmy żyjące w głębinach morskich. I oceanicznych.

Kiedy mówimy o oceanariach warto wyjaśnić pewne pojęcie. Chodzi tutaj o akwarium publiczne. Są to duże, mające postać szklanego zbiornika albo instytucji, w której znajduje się owo akwarium zbiorniki wodne. Są one odwiedzane przez turystów – po to zostały stworzone. W nich ujrzymy wiele ciekawych gatunków wodnych. Zarówno roślin, jak i zwierząt.

Wiemy zatem, że w oceanarium ujrzymy wiele ciekawych gatunków morskich. Służą one celom, powiedzmy wystawowym. Ale mogą również pełnić inne funkcje. Są one wykorzystywane przez naukowców. Pozwalają na prowadzenie licznych badań nad morskimi gatunkami roślin i zwierząt. Dostarczają one nierzadko wielu cennych informacji.

A zatem mamy już podstawowe wyobrażanie na temat tego czym jest oceanarium. I w tym momencie pojawia się ważne pytanie – jakie rozmiary ono osiąga. Jest to dobre pytanie. A pojemność takiego oceanarium może wynosić nawet ponad 20000 m³. Jak więc widać jest to sporo. Ale co to oznacza w praktyce. Oznacza to, że jest ono w stanie pomieścić ponad 5 milionów galonów wody. Oczywiście w nich możemy umieścić wiele gatunków roślin i zwierząt, niekiedy nawet kilkadziesiąt tysięcy, a więc dużo. Niektóre oceanaria zawierają nawet rafy koralowe, wydmy morskie, ocalałe gatunki roślin i zwierząt i wiele innych unikalnych atrakcji.

Czy warto odwiedzić? Oceanaria znajdują się w dużych miastach w Polsce i na świecie. Warto dowiedzieć się w których, a podczas najbliższych wizyt je odwiedzić. Oczywiście jeżeli interesuje nas ta tematyka. Niekiedy w ogrodach zoologicznych możemy dostrzec dużych rozmiarów akwaria. A co za tym idzie obejrzymy w nich również wiele gatunków roślin i zwierząt. Pomimo tego oceanarium może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. A więc jeśli macie Państwo okazję to czym prędzej udajcie się do takiego.

Share This Post:

Add Comment