Kiedy rozmawiamy o oceanach, koniecznie musimy wspomnieć również o koralowcach. To właśnie dzięki nim możemy podziwiać Wielką Rafę Koralową – chyba najpiękniejszy twór przyrody, jaki znajduje się na całym świecie. Z całą pewnością każdy z nas powinien zrobić wszystko, aby niesamowity twór oceaniczny móc zobaczyć na własne oczy. Widok ten pozostanie w naszej pamięci na zawsze.
Czym są koralowce?
Terminem tym określa się morskie i jednocześnie skałotwórcze parzydełkowce, które mają postać polipów. Najczęściej żyją w licznych koloniach na stosunkowo niewielkiej głębokości. Są przytwierdzone do dna. Do rozwoju potrzebują wody o odpowiedniej temperaturze. Nie może ona być zimniejsza niż 18 stopni oraz cieplejsza jak trzydzieści pięć stopni. Uważa się, że koralowce występowały już w okresie kambru. Koralowce wytwarzają stałe struktury o charakterze wapiennym i to właśnie one są podstawą do tworzenia się rafy koralowej.
Koralowce madreporowe
To jedne z koralowców rafotwórczych. Często określa się je także mianem korali kamiennych oraz korali rafowych. Zalicza się do nich niewielkich rozmiarów polipy, które prowadzą osiadły tryb życia. To właśnie one wytwarzają zewnętrzne szkielety, które tworzone są z węglanu wapnia. W efekcie dochodzi do powstania wapiennej masy o bardzo zwartej strukturze. To właśnie dzięki nim powstają przepiękne rafy koralowe, które bez przesady mogą zostać uznane za cud świata. Uważa się, że występowały już w okresie środkowego triasu, a więc blisko dwieście pięćdziesiąt milionów lat temu. Już w tamtym okresie stanowiły naprawdę zróżnicowaną grupę.
Korale madreporowe zasiedlają ciepłe wody, których temperatura nigdy nie spada poniżej 20 stopni. Spotkać je można na niewielkiej głębokości, która nie przekracza pięćdziesięciu metrów nad poziomem morza.
Korale madreporowe zalicza się dzisiaj do gatunków zagrożonych wyginięciem. Wszystko za sprawą bardzo silnego zanieczyszczenia wód, które nieustannie wzrasta. Do gatunków najsilniej zagrożonych wyginięciem zalicza się:
- Acropora;
- Alveopora;
- Montipora;
- Tubastrea floreana.
Ten ostatni koralowiec występuje tylko i wyłącznie u wybrzeży wysp Galapagos, które słynne są z ogromnych rozmiarów żółwi. Do postępującego z coraz większym tempem ginięcia koralowców przyczynia się także stale podnosząca się temperatura wody. Trzeba bowiem pamiętać, że zwierzęta te giną, jeśli przekracza ona trzydzieści pięć stopni.
Koral korkowiec
To kolejny przedstawiciel koralowców budujących rafy koralowe. Tworzy on kolonie, które rozgałęziają się palczasto bądź drzewkowato. Ich szkielet jest wyjątkowo giętki i pokryty warstwą miękkiej tkanki, która jest żywa. Ten rodzaj koralowców bardzo często określany jest również mianem dłoni bądź ręki topielca – wszystko przez bardzo charakterystyczny kształt.
Koralowce to piękne zwierzęta, dzięki którym możemy podziwiać rafy koralowe. To jedno z większych osiągnięć przyrody, które zasługuje na uwagę człowieka. Trzeba pamiętać, że koralowce zagrożone są dzisiaj wyginięciem. To również od naszego postępowania zależy, czy kolejne pokolenia będą mogły oglądać Wielką Rafę Koralową na żywo.