Ocean Atlantycki – interesujące fakty

Gdyby ocean mógł mówić, ileż opowieści mógłby powiedzieć! Od słynnych piratów do skarbów na jego dnie i wszystko pomiędzy, ocean jest pełen niezwykłych faktów! Wśród pięciu głównych oceanów Ocean Atlantycki jest drugim pod względem wielkości oceanem na świecie. Nazwa „Atlantycki” pochodzi od słynnej wyspie „Atlantis”, obecnej tam według Platona, słynnego greckiego pisarza. Możesz zaimponować znajomym i rodzinie garścią ciekawych faktów o Atlantyku, gdy przeczytasz fascynujące ciekawostki poniżej.

Ocean Atlantycki ma 31,660,446 mil szerokości. Pierwsza kobieta latająca samotnie przez Atlantyk była to Amelia Earhart w 1928 roku. Grenlandia jest na północy, gdzie Atlantic łączy się z Oceanem Arktyczny,m. Jest to największa wyspa w oceanie i lód pokrywa większą część tej wyspy. Największy statek świata poruszający się po Atlantyku to był słynny Titanic. Stoczniowcy twierdzili, że był „niezatapialny”, ale w 1812 roku odbywając dziewiczy rejs do Ameryki, Titanic zatonął na Oceanie Atlantyckim po uderzeniu z górą lodową. Ocean Atlantycki jest znacznie bardziej słony niż Ocean Spokojny. Jedna piąta lub dwadzieścia jeden procent powierzchni Ziemi składa się z Oceanu Atlantyckiego. Najszersza część oceanu to ta od Meksyku do Hiszpanii.
W 1850, The Cunard Cruise Line opracowała linię parowców i dokonała przewozu pasażerów przez Atlantyk. Są pionierami Świata w tym temacie. Dzisiaj Cunard Cruise Line oferuje luksusowe wakacje na Karaibach, w ramach Morza Śródziemnego, jak i w Europie. Concorde, mieszczący do stu pasażerów, był pierwszym naddźwiękowym samolotem który przeleciał nad całością Oceanu Atlantyckiego przy dwukrotnej prędkości dźwięku. Zajęło mu to mniej niż cztery godziny.
Najbardziej tajemniczy obszar oceanu jest znany jako Trójkąt Bermudzki. Znajduje się przy południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, punkty trójkąta na wyspie Bermudy, to San Juan, Puerto Rico i Miami na Florydzie. Obejmuje to około pięćset tysięcy mil kwadratowych na Oceanie Atlantyckim. Tajemnica rozpoczęła się w 1945 roku, kiedy grupa na amerykańskich podróżników zniknąła. Od tego czasu pojawiło się wiele niewyjaśnionych zaginięć statków, ludzi i samolotów. Tajemnice nadal są nieodkryte. Najwyższe fale na świecie, występują w Zatoce Fundy, w Kanadzie. Zatoka jest na wschodnim wybrzeżu Kanady i rozciąga się od Nowego Brunszwiku do Nowej Szkocji. Jedna czwarta ryb na świecie ryby została złowione w Oceanie Atlantyckim. Ocean graniczy z zachodnią stroną Namibii, w Afryce Południowej. Jest to region pustynny, gdzie większość diamentów znajdujących się na świecie jest ulokowanych.

Share This Post:

Add Comment