Oceany kryją w sobie wiele tajemnic

Starożytni Grecy i Rzymianie uważali, że oceany są wielką rzeką, która pokrywa znaczny teren całej planety. Dzisiaj wiemy już, że tak nie jest. Oceany faktycznie zajmują ogromną część hydrosfery i stanowią blisko trzy czwarte powierzchni całej Ziemi. Należą do nich również morza, zatoki, kanały, cieśniny i zalewy.

Człowiek od wieków bada oceany i próbuje je poznać, jednakże nie udało się jeszcze zbadać całego dna oceanicznego i z pewnością odkryć większości elementów fauny i flory oceanicznej. Zdobycze techniki umożliwiają nam co prawda dostanie się nawet na kilka kilometrów pod wodę, jednakże nie mamy możliwości spędzenia większej ilości czasu na dnie oceanu, w miejscach najgłębszych. Możemy się tylko domyślać, jak piękne i ciekawe zwierzęta tam żyją i czym się odżywiają. Warto zauważyć, że niektóre gatunki ze zwierząt podwodnych żyją tam od milionów lat i ulegają stałej ewolucji. Okazuje się, że wiele z nich może stanowić dla człowieka nadzieję, jeżeli chodzi o odkrycia medyczne i zrewolucjonizować rynek leków syntetycznych. Już teraz niektórych gatunków używa się właśnie do celów leczniczych i nie ma póki co nawet możliwości zastąpienia ich substancjami syntetycznymi, pomimo wielu lat badań i prób.

Od wieków powtarzany był mit o przepięknym, pełnym bogactw zatopionym greckim starożytnym mieście, które pojawiało się w licznych opowieściach. Nie każdy wierzył w te opowieści, do czasu, kiedy całkiem przypadkiem miasto Heraklejon zostało odkryte przez nurków. Dzisiaj uważane jest za jeden z najpiękniejszych podwodnych cudów stworzonych ręką człowieka. Zachowało się ono w doskonałym stanie i jest bogate w przeróżne budowle, świątynie i posągi. Wielu naukowców zainspirowało to do własnych poszukiwań kolejnych podwodnych skarbów. Niezwykle popularne staje się również poszukiwanie wraków statków, które mogły by kryć w sobie liczne bogactwa. Niegdyś marzeniem było spenetrowanie wraku najsłynniejszego statku w historii ludzkości – Titanica. Udało się to badaczom i nakręcono nawet film dokumentalny pod wodą, w samym wraku. Okazało się, że wiele elementów statku, pomimo upływu czasu zachowało się na nim w prawie nienaruszonym stanie. Nadal podziwiać można było piękne schody, czy też lampy i rzeźby.

Oceany kryją w sobie niezliczone tajemnice. Kiedyś marynarze opowiadali sobie historie o statkach-widmo z martwą załogą, o syrenach, które wabiły ich swoich wdziękiem lub też o potworach morskich. Jedną z takich historii, które uważane były za bajki, była opowieść o morzu białym jak mleko. Kiedy już uznano, że historia została przez marynarzy zmyślona i prawie o niej zapomniano, naukowcy dokonali ciekawego odkrycia. Okazało się otóż, że istnieje w wodach pewien gatunek fluorescencyjnej bakterii, która swoim białym światłem zwabia swoich przyszłych żywicieli, czyli ryby. Zdarza się, że poruszają się one ogromnymi grupami, które sprawiają wrażenie skupiska światła, a tym samym wydawać się może, że woda stała się właśnie mlecznobiała. Oceany kryją w sobie niezliczone tajemnice i z pewnością upłyną jeszcze wieku, zanim człowiek je odkryje.

Share This Post:

Add Comment