Sporty wodne w oceanie

Ocean to bez wątpienia doskonałe miejsce do uprawiania rozmaitych sportów wodnych. Ludzkość czyniła to od tysięcy lat. Ludy zamieszkujące nadmorskie tereny oraz wysepki rozsiane po oceanach świata nauczyły się wykorzystywać otaczającą ich wodę m. in. do spędzania wolnego czasu poprzez uprawianie różnorodnych sportów. Warto przybliżyć nieco tajniki najpopularniejszych sportów uprawianych współcześnie w wodach oceanów.

Zdecydowanie do najpopularniejszych z nich zalicza się surfing. Jest to sport wymyślony przez ludy Hawajów, które zamieszkiwały wyspy przed tysiącami lat. Rzecz jasna dla owych ludów był to nie tylko sport, ale element ich kultury i religii. W naszych czasach surfing znany jest na wszystkich kontynentach globu. Bez wątpienia najlepsze warunki do uprawiania tego sportu są w rejonach ciepłych wód i silnych wiatrów. Toteż miejsca takie jak wspomniane Hawaje nadają się do tego perfekcyjnie. Poza nimi omawiany sport popularny jest w Australii i Nowej Zelandii, na wyspach Oceanu Spokojnego, takich jak Samoa, Vanuatu, Kiribati czy Fidżi, w Kalifornii i na Florydzie, w wielu państwach Ameryki Łacińskiej, ponadto w Hiszpanii i Portugalii. W dyscyplinie tej organizuje się Mistrzostwa Świata i wiele innych zawodów, dzięki którym wyłonienie najlepszego surfera globu jest możliwe.

Mówiąc o sportach wodnych, nie można oczywiście pominąć pływania. Jest to dyscyplina podstawowa, uprawiania prawdopodobnie przez największą liczbę ludzi na naszej planecie spośród wszystkich sportów związanych z oceanem. Pływanie dzieli się na wiele kategorii, wyróżnić da się wiele stylów pływackich, organizuje się rozmaite zawody, mistrzostwa i konkursy, w których udział biorą zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Pływanie w oceanie najczęściej nie jest jednak sportem w rozumieniu oficjalnych zawodów, a jedynie czynnością służącą rekreacji lub rozrywce. Ludzie pływają w wodach oceanów dla przyjemności. Należy podkreślić, że w wodach tych jest to nieco utrudnione, przede wszystkim z powodu silnych prądów i fal, a ponadto może być czasem niebezpieczne ze względu na różnorodne stworzenia zamieszkujące oceaniczne głębiny.

W wodach oceanu można także próbować dyscyplin wykorzystujących łodzie lub konstrukcje do łodzi podobne, napędzane najczęściej siłą wiatru. Do takich sportów zaliczyć należy windsurfing, żeglarstwo czy tzw. kitesurfing. Pierwsze z wymienionych pojęć dotyczy pływania na desce z przymocowanym żaglem i jest pochodną surfingu. Podobnie kitesurfing, przy czym różnica polega na tym, że w tej drugiej dyscyplinie człowiek wykorzystuje deskę przymocowaną do obiektu latającego, jak choćby paralotnia. Żeglarstwo natomiast to jeden z najpopularniejszych sportów wodnych, dzielący się na rozmaite kategorie i klasy, w zależności o wielkości łodzi, pokonywanego dystansu i innych szczegółów. Jest to sport olimpijski, co oczywiście podnosi jego rangę.

Odrębną grupą dyscyplin sportowych uprawianych w wodach oceanów są te, które wykorzystują łodzie lub podobne maszyny, napędzane jednak siłą pracy mięśni człowieka. Tutaj wymienić można kajakarstwo, wioślarstwo, a także rower wodny. Pierwsze dwa to oficjalne sporty, uprawiane zawodowo i mieszczące się w grupie dyscyplin olimpijskich, choć oczywiście służą one także rekreacji i rozrywce. Natomiast pływanie rowerem wodnym to aktywność wyłącznie rekreacyjna.

Wreszcie istnieje grupa sportów uprawianych w oceanie, które wykorzystują łodzie z silnikami. Tutaj wymienić można pływanie motorówkami, skuterami wodnymi czy narty wodne. Dwie pierwsze wymienione dyscypliny nie budzą wątpliwości, natomiast trzecia z nich polega na tym, że osoba przymocowuje do nóg narty wodne, a następnie pływa na nich, ciągnięta przez łódź lub motorówkę. Jest to na pewno czynność w pewnym sensie niebezpieczna, po pierwsze ze względu na dużą prędkość, a po drugie z powodu możliwego wypadku. Toteż uprawiać tę dyscyplinę powinni tylko doświadczeni zawodnicy.

Naturalnie w powyższym zestawieniu nie wymieniono wszystkich sportów, które odbywają się w wodach oceanu. Te, które w zestawieniu się znalazły, wydają się być jednak najbardziej znanymi i dostarczającymi największej przyjemności. Wybierając którąkolwiek z powyższych dyscyplin należy pamiętać jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności, ponieważ nigdy nie wiadomo, jakie niebezpieczeństwa może nieść z sobą ocean.

Share This Post:

Add Comment