Niezależnie od tego, ile oceanów weźmiemy pod uwagę, najmniejszym zawsze okazuje się być Ocean Arktyczny. Położony jest on na dalekiej północy – otacza swoimi wodami biegun północny Ziemi. Wskazać można bardzo wiele cech charakterystycznych, które pozwalają odróżnić go od innych akwenów tego rodzaju.
Położenie i powierzchnia
Jako najmniejszy ocean na świecie Ocean Arktyczny zajmuje powierzchnię jedynie 16,4 miliona kilometrów kwadratowych. Otacza biegów północny w Arktyce. Leży więc między Ameryką Północną a Eurazją. W jego skład wchodzą morza:
- Baffina;
- Lincolna;
- Beauforta;
- Czukockie;
- Karskie;
- Barentsa;
- Białe;
- Norweskie;
- Grenlandzkie.
Rozdzielają je liczne wyspy, które istotnie urozmaicają linię brzegową oceanu.
Linia brzegowa
Ocean Arktyczny może pochwalić się niezwykle urozmaiconą linią brzegową. Jest ona naprawdę silnie rozwinięta. Zdecydowana większość brzegów charakteryzuje się jednak naprawdę łagodnym spadkiem – tworzą one malownicze laguny. Jeśli jednak spojrzymy na wschodnie części Archipelagu Arktycznego oraz Półwysep Skandynawski, to okaże się, że tutaj występują liczne klify, których ściany opadają naprawdę bardzo stromo.
Dno
Ocean Arktyczny nie jest zbyt głęboki. Obecnie uważa się, że to najpłytszy z oceanów na świecie. Znaczną część jego dna zajmuje szelf kontynentalny, który w niektórych miejscach tworzy skoki kontynentalne. Oprócz tego na dnie wskazać można takie struktury, jak:
- kaniony;
- rynny.
Część okołobiegunowa to z kolei wielkie głębie, które określane są mianem basenów oceanicznych.
Klimat
Znaczna część Oceanu Arktycznego położona jest w strefie okołobiegunowej. Występują tutaj naprawdę niskie temperatury powietrza, a roczna suma opadów jest naprawdę niewielka. Wszystko za sprawą bardzo małej ilości energii słonecznej, która w ciągu roku dociera w te rejony. Zimą temperatura spadać może tutaj nawet do minut trzydziestu ośmiu stopni, co istotnie kształtuje występującą tutaj florę i faunę.
Flora i fauna
Na Oceanie Arktycznym występują niezwykle niekorzystne warunki dla jakichkolwiek form życia. Mimo to nie brakuje tutaj sporej liczby gatunków fauny. Wśród zwierząt, które można spotkać w tej części świata wymienić należy:
- wieloryba grenlandzkiego;
- narwala cętkowanego;
- białucha.
Oprócz tego występują tu foki, niedźwiedzie polarne, morsy i rekiny polarne. W rejonach nieco cieplejszych – położonych w pobliżu Morza Barentsa oraz Morza Norweskiego – występują w zasadzie wszystkie gatunki atlantyckie. Wiele zwierząt tego rejonu świata jest bardzo silnie narażonych na działanie kłusowników. Wzięciem cieszą się foki, które zabijane są z uwagi na piękne futro. Poluje się również na niedźwiedzie polarne. Działalność kłusowników sprawia, że niektóre gatunki zwierząt zaczynają występować w coraz mniejszej liczbie.
Świat roślinny jest natomiast reprezentowany tutaj dość skąpo. Spotkać można przede wszystkim glony, do których zalicza się:
- brunatnice;
- okrzemki;
- bruzdnice;
- zielenice.
Ocean Arktyczny to jeden z najbardziej niedostępnych i niesprzyjających życiu obszarów świata. Niemniej jednak jest to obszar pełen ciekawostek.