Największym i najgłębszym zbiornikiem wodnym na Ziemi jest Ocean Spokojny nazywany także Pacyfikiem. Położony jest pomiędzy Azją, Ameryką Północną i Południową, Antarktydą i Australią. Zajmuje powierzchnię 178 684 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jego rozciągłość równoleżnikowa wynosi 19,5 tysiąca kilometrów, a rozciągłość południkowa 15,8 tysięcy kilometrów kwadratowych.
Najgłębszym miejscem jest Rów Mariański, który położony jest na głębokości 11 034 m p. p. m. Procesy, które zachodzą w jego bezpośrednim rejonie wpływają w znaczący sposób na warunki klimatyczne na całej Ziemi. Najbardziej wyrazistym przejawem tego wpływu jest występujący okresowo prąd El Nino, czyli Dzieciątko.
Najstarsza część Oceanu Spokojnego datowana jest na sto, sto pięćdziesiąt milionów lat. W wschodniej części dno oceanu jest mało urozmaicone. Większość część zajmują rozległe baseny oceaniczne wśród, których jest między innymi Rów Peruwiański i Wzniesienie Wschodniopacyficzne. W tych rejonach dno oceanu ciągle jest dobudowywane, roczny przyrost wynosi 15 centymetrów. Najwięcej wysp położonych jest w zachodniej części Pacyfiku. W sumie jest ich około dziesięciu tysięcy. Największe wyspy Oceanu Spokojnego to: Nowa Gwinea, Borneo, Sumatra, Honsiu. Większość wysp w tej części Pacyfiku to podmorskie stożki wulkaniczne. Spora liczba z nich tworzy duże archipelagi. Należy do nich między innymi Japonia i Filipiny.
Ocean Spokojny charakteryzuje się bardzo zróżnicowanymi warunkami morfologicznymi, termicznymi i stopniem zasolenia. Sprawia to, że ekosystem tego zbiornika jest bardzo różnorodny. Najbogatszym ekosystemem Pacyfiku jest Wielka Rafa Koralowa. Z kolei na jego krańcach południowych i północnych rozwinęły się ekosystemy, które są charakterystyczne dla polarnych wód. Są one znacznie uboższe pod względem liczby występujących gatunków, jednak obszary te mają duże znaczenie gospodarcze. Wiele wysp oceanu jest mocno odizolowanych, spowodowało to występowanie na nich endemicznych gatunków zwierząt i roślin. Najwięcej endemicznych roślin i zwierząt występuje na Wyspach Żółwich, zwanych inaczej wyspami Galapagos, na Hawajach i Nowej Zelandii.
Ocean Spokojny ma duże znaczenie gospodarcze. Już wiele wieków wstecz zasoby te były wykorzystywane przez człowieka. Największe znaczenie mają oczywiście połowy ryb. W subtropikalnych rejonach Pacyfiku poławiane są bardzo duże ilości łososi, sardynek i śledzi. W tych rejonach jednym z najbardziej znanych łowisk jest Morze Ochockie oraz wody, które oblewają Nową Zelandię. Kolejne łowiska, które odgrywają znaczną rolę w rybołówstwie leżą u wybrzeży Ameryki Południkowej. W tych rejonach łowione są makrele, tuńczyki, skorupiaki i rekiny. Około sześćdziesiąt procent poławianych na całym świecie ryb, to ryby, które pochodzą z łowisk na Pacyfiku. Z szelfów kontynentalnych wydobywa się gaz ziemny i ropę naftową. Najbogatsze złoża tych surowców znajdują się u wybrzeży amerykańskich stanów Alaska i Kalifornia, wokół wysp, na których leży Japonia oraz w rejonie Indonezji.